Bir Sonraki Pandemi Peşinde

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsü kısa sürede pandemiye döndü. Virüsün çıkışı, diğer ülkelere sıçraması ve kontrol edilmeye çalışılması noktasında tartışmalar dünyayı hala meşgul ediyor. Peki bu virüs önceden bilinemez miydi ya da bir sonraki pandemi şimdiden öngörülebilir mi? Bu sorunun cevabı virüs avcılarında saklı…

CNN International‘da yayınlanan haberde kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan EcoHealth Alliance’ın başkanı zoolog Peter Daszak‘tan bahsediliyor. Ülke ülke gezerek araştırma yapan Daszak ve ekibi, pandemiye dönüşebilecek virüsleri tespit edebilmek için ciddi çalışmalar yürütüyor.

Şu anda bu ekip çalışmalarını Çin’e yoğunlaştırmış, hatta yarasa popülasyonu yüksek olan Yunnan bölgesini seçti. Çalışmaları sırasında 15 binden fazla yarasadan örnek alan virüs avcıları, 500’den fazla yeni koronavirüsü çeşidi keşfetmiş. Daszak’ın ifadelerine göre 2013’te tespit edilen virüslerden biri ise, dünya çapında krize yol açan Covid-19’un atası olma ihtimaline sahip.

Salgının bitirilebilmesi için aşı çalışmalarının önemine dikkat çeken Daszak, bu açıdan virüs avcılarının en büyük umutlardan biri olduğunu belirtiyor. Tabii bu haberi okuyan herkes için de aynı düşünce oluşmuştur. Aşı için umut!

Yarasaları bayıltarak aldıkları kan ve ağız sıvısı örneklerinde virüse karşı antikor geliştirdiklerini gördüklerini söyleyen Daszak, “Bu durum, virüse karşı geliştirilecek aşı, ilaç ve plazma tedavisi gibi seçenekler için büyük önem arz ediyor” dedi.

Bu bir umut olabilir ancak yine de çalışmaların sonuca ulaşması ve kanıta dayalı olarak tıp alanında kullanılabilmesi için ciddi zaman gerekiyor.