İngiltere’de Çocuklarda Yeni Bir Salgın mı Başlıyor?

İngiltere’de son günlerde bağışıklık sisteminde önemli sorunlar yaşayan ve hatta yoğun bakıma kaldırılan çocukların sayısında artış var. Salgın gibi olmasa da buna neden olan virüsün ne olduğu merak ediliyor.

İngiltere Pediatri Yoğun Bakım Vakfı tarafından doktorlara gönderilen ‘acil’ kodlu uyarıda, söz konusu semptomlarla gelen hasta çocukların rapor edilmesi isteniyor. Çünkü semptomlar yeni bir hastalığı mı gösteriyor yoksa koronavirüs ile bağlantılı mı çözülmesi gerekiyor.

Vücutta birden fazla sistemi etkileyen inflamatuar rahatsızlık olarak adlandırılan çocuklarda görülen bu hastalık, 15 yaş altı az sayıda çocukta görülmesine rağmen bu çocukların tümü yoğun bakıma yatırıldı.

Pazar günü PICS tarafından acil durum ilan edilmesinin temel nedeni ise çocuklara yapılan testlerin çoğunun pozitif sonuç vermesi oldu. Açıklama olarak da ”Toksik şok sendromu ile uyumlu belirtiler veren ve kan değerlerinde atipik Kawasaki hastalığı olarak değerlendirilen yeni bir hastalık” belirtiliyor. Çocuklar genellikle karın ağrısı, uzun seyreden yüksek ateş, gözlerde yanma ve kızarma, dudak kuruluğu, ciltte kızarıklık gibi şikayetlerle doktora götürülüyor.

Asıl merak edilen soru, bunun koronavirüsle bağlantısı olup olmadığı ancak kesin cevabı doktorlar da henüz bilmiyor.

Kawasaki Hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık ile kendisini gösteren bir çocuk hastalığıdır. İlk defa Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanan bu hastalık, özellikle beş yaş altı çocuklarda tedavi edilmezse uzun süreli kalp komplikasyonlarına sebebiyet verebilen önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi edildiğinde ise birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.

Doç. Dr. Osman Özdemir

Kawasaki sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığında, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişir. Bu duruma tıpta vaskülit denir. Enflamasyon en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenir.   

Kawasaki hastalığı neden olur?

Kawasaki hastalığının nedeni tam olarak bilinmez. Ailesel yatkınlığın yanı sıra virüsler ve maruz kalınan kimyasallar gibi çevresel faktörlerin hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadığı düşünülür. Özellikle Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde daha sık gözlenir. Avrupa ve diğer bölgelerde ise gözlenme sıklığı yaklaşık 5-20/100000’dir. Erkek çocuklarda, kız çocuklarından daha sık gözlenir. Son yıllardaki verilere göre, Kawasaki hastalığının kış ve ilkbahar başlangıcında daha sık ortaya çıktığı belirtilmiştir. (medicalpark.com.tr)